Gazze’de öldürülen BM çalışanı sayısı 188’e yükseldi

İsrail’in 7 ayı aşkın süredir saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde öldürülen Birleşmiş Milletler çalışanı sayısı 188’e çıktı. Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) raporunda Gazze Şeridi’ndeki duruma ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde havadan, karadan ve denizden saldırılarını sürdürdüğü, bu durumun daha fazla sivilin hayatını kaybetmesine, altyapının zarar görmesine ve Filistinlilerin yerinden edilmesine neden olduğu belirtildi.

Raporda, 30 Nisan’dan 5 Mayıs’a kadar 6 UNRWA çalışanının daha hayatını kaybettiğine, 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’nde öldürülen UNRWA çalışanı sayısının 188’e yükseldiğine dikkati çekildi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne insani yardım girişini engellediği belirtilen raporda, bunun uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiği kaydedildi.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini’nin UNRWA ekipleriyle görüşmek üzere ikinci kez Gazze’ye girişini engellediği hatırlatılan raporda, “Geçen iki hafta boyunca UNRWA, konvoylarına ateş açılması ve BM personeline yönelik zorbalık ile taciz de dahil 10’dan fazla olay kaydetti.” ifadesi kullanıldı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine değinilen raporda, devam eden saldırılar, tıbbi malzeme, yakıt ve personel sıkıntısı nedeniyle Gazze’deki 36 hastaneden üçte birinin ve sağlık ocaklarının yüzde 30’unun kısıtlı bir şekilde faaliyet gösterdiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x