Uzmanı Bomba Tahmini Patlattı: Faizler Değişecek mi?

Geçen ay itibarıyla kredi kartı nakit avans işlemleri ve kredili mevduat hesaplarına (KMH) uygulanan azami faiz oranı yüzde 4.42’den yüzde 5 seviyesine yükseltildi. Ancak bu durum verilerdeki yükselmeyi engelleyemedi. BDDK verilerine göre 22 Mart haftasında bireysel kredili mevduat hesapları 202.85 milyar liraya çıkarak rekor seviyeye ulaştı. Peki kredi kartı nakit çekimi tutarları ve KMH hesapları neden yükseliyor? Bu yükselişin sebebi ne?

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, bu yükselişin sebebini anlattı. Kurtuluş konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “ Ekonomi yönetimi kredi kartı kullanımını mümkün olduğu kadar düşürerek harcamalarının önüne geçmek ve piyasadaki talebin daraltılmasına yönelik adımlar atıyor. Kredi kartı kullanımını azaltmak için nakit çekimi faizleri yükseltiliyor. TCMB politika faizini 500 baz puan artırdı. Bu mevduat ve kredi faiz oranlarına da yansıdı. Yapılan faiz artışları kredi faizi, kredi kartı ve KMH faizlerini daha da artıracaktır.

2024 SONUNDA FAİZ ARTIŞI DÜŞECEK

Ben 2024 yılı üçüncü çeyreğe kadar faiz artışlarının devam edebileceğini ve üçüncü çeyrekten itibaren de durağan bir sürece girileceğini, dördüncü çeyrekten itibaren faiz indirimlerinin konuşulacağı bir sürece gireceğimizi düşünüyorum.

​​​​​​​

FAİZLER YİNE ARTACAK

Bir dönem daha kredi kartı faizlerinde ve KMH faizlerinde artış söz konusu olacaktır. Yakın vadede kredi kartı faizlerinin yükseltileceği kanaatindeyiz. Kredi kartı faiz oranı ve nakit çekimi faiz oranının yükseltilmesine rağmen hala insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamak ve işletmeler sabit giderlerini karşılamak için yüksek faiz oranı da olsa kredi kartından nakit çekimi ve KMH hesaplarını kullanmaya devam etmekte.

​​​​​​​

KREDİ PUANINI DÜŞÜREN NE DÜŞÜRÜR?

Kredi puanını etkileyen en önemli kriter kredi kartı ve krediler için yapılan düzenli ödemelerdir. Asgari bile olsa ödeme yapanlar bir sorunla karşılaşmaz.

Burada önemli olan düzenli ödemektir. Kredi kartı borcunu düzenli ödeyen bir kişi iki ay boyunca kredi kartı ödemelerini aksatırsa puanı negatife dönüyor. Bunun yanı sıra 10 ay boyunca sadece asgarisini ödeyen bir kişinin kredi puanı daha yüksek olabiliyor.

​​​​​​​

ÖDEMELERİ DÜZENLİ YAPIN

Vatandaşlar ödemelerini düzenli yapmalılar, en azından asgari tutarı kadar ödeme yapmaları durumunda kredi puanları düşmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x